LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, to amerykański system certyfikacji budynków. Jest najchętniej wykorzystywany na świecie, ale w Polsce i w Europie stanowi tylko ok. 30% rynku.
W jego przypadku budynki ocenia się w 9 kategoriach.
- Efektywna gospodarka wodna
- Jakość środowiska wewnętrznego
- Zintegrowany proces projektowy
- Zrównoważony teren
- Materiały i zasoby naturalne
- Priorytety regionalne
- Energia i środowisko
- Lokalizacja i transport
- Innowacje
Tu również można uzyskać 5 ocen – od „Certified” (min. 40/110 pkt.) po „Platinum” (80-110 pkt.).
Ten system certyfikacji budynków jest przystosowany głównie do amerykańskich norm i tamtejszego sposobu myślenia. Dobrym przykładem, który to ilustruje, jest punktacja przyznawana za dostępność miejsc parkingowych obok biurowca. W systemie LEED to podnosi ocenę budynku (w końcu USA to kraj dla samochodów), natomiast w BREEAM – obniża, ponieważ w Europie promuje się odejście od indywidualnego transportu kołowego.
Certyfikat LEED jest też bardziej kosztowny, a cała dokumentacja musi być przygotowana w języku angielskim. Warto przy okazji wiedzieć, że niektóre budynki mają podwójną certyfikację, czyli certyfikaty LEED i BREEAM. Dlaczego? W ten sposób inwestorzy chcą wyraźnie podkreślić proekologiczny charakter biurowca.
Czy wiesz, że obiekty, które uzyskały certyfikat ekologiczny BREEAM czy LEEDS można znaleźć również w Łodzi? Jeśli potrzebujesz powierzchni biurowej, która spełnia „zielone kryteria”, pomożemy Ci ją znaleźć. Skontaktuj się z nami!