Co zrobić, aby zwiększyć powierzchnię składowania towarów na ograniczonej powierzchni? Rozwiązanie jest proste: zamiast budować wszerz, buduje się wzwyż. Ta zasada leży u fundamentów koncepcji magazynów wysokiego składowania. Zobacz, czym dokładnie są te konstrukcje, kto powinien rozważyć wynajem powierzchni w takim obiekcie oraz ile to kosztuje.
Co to jest hala wysokiego składowania?
Magazyn czy hala wysokiego składowania to obiekt dostosowany do przechowywania towarów z wykorzystaniem bardzo wysokich regałów. Wysokość magazynu wysokiego składowania mieści się w zakresie między 7,2 m a nawet 50 m – choć trzeba pamiętać, że te wartości odnoszą się do samych regałów, a nie całego budynku. Przeciętna wysokość magazynu tego typu w Polsce wynosi zazwyczaj 10–12 metrów – w przypadku standardowych obiektów logistycznych. Jednak nowoczesne centra dystrybucyjne i magazyny klasy A coraz częściej oferują wysokość 12–15 metrów, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni pionowej i większą gęstość składowania.
A jak wysokość hali wysokiego składowania ma się do parametrów standardowych przestrzeni magazynowych? Otóż średnie składowanie oznacza wysokość regałów między 4,2 m a 7,2 m, a niskie składowanie – regały sięgające w górę na maksymalnie 4,2 m.
Jaka jest charakterystyka magazynów wysokiego składu?
Imponująca wysokość, jakiej sięgają regały w magazynach wysokiego składu, pociąga za sobą szereg wyzwań konstrukcyjnych, infrastrukturalnych oraz logistycznych. A to oznacza, że wynajmujący powierzchnię w takim obiekcie może oczekiwać m.in., że:
- na stosunkowo niewielkiej przestrzeni wysokiego magazynu będzie można umieścić bardzo dużą ilość towaru – jest to związane z imponującą gęstością składowania takich obiektów;
- magazyn wysokiego składowania będzie wysoką, stalową budowlą, której regały będą sięgały aż po sufit;
- obiekt będzie wyposażony w nowoczesne systemy zarządzania magazynem (WMS) – takie oprogramowanie umożliwia kontrolę przepływu materiałów, co pozwala z łatwością trzymać rękę na pulsie w kwestiach takich jak zatowarowanie czy kompletacja zamówień klientów; automatyczny magazyn wysokiego składowania zagwarantuje zatem wysoki komfort prowadzenia szeroko pojętej logistyki;
- system wysokiego składowania będzie obsługiwany przez specjalistyczny sprzęt, a zatem wózki wysokiego składowania czy automatyczne systemy pobierania i kompletacji towarów – wiele takich obiektów ogranicza pracę człowieka do minimum.


Magazyny wysokie – skąd ich popularność?
Popularność magazynów wysokich to efekt ich dostosowania do współczesnych realiów biznesowych. Takie obiekty:
- zapewniają maksymalizację wykorzystania przestrzeni – a to oznacza, że inwestor może na niewielkiej przestrzeni składować duże ilości towarów, co zwiększa rentowność obiektu;
- gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa – są wyjątkowo nowoczesne i wyposażone w zaawansowane systemy kontroli i monitoringu, a także w tryskacze, klapy oddymiające czy strefy pożarowe, co zwiększa ochronę ppoż. W efekcie najemcy mogą mieć pewność, że ich towary są dobrze zabezpieczone przed zniszczeniem; mają również rozmaite opcje w kwestii ochrony przed kradzieżą;
- oferują pełną wygodę zarządzania zapasami – pełna automatyzacja hal wysokiego składowania pozwala ograniczyć do minimum straty i wprowadzić efektywny system kontroli towarów.
W efekcie liczba magazynów wysokiego składowania rośnie, a znalezienie powierzchni w jednym z nich, także w Łodzi i okolicach, staje się proste.
Zobacz też: Wynajem hali – koszty i niezbędne dokumenty
W jakich branżach sprawdzi się magazyn wysokiego składowania?
Magazyn wysokiego składowania jest zaskakująco uniwersalnym rozwiązaniem. Taka przestrzeń nadaje się do przechowywania rozmaitych towarów – zwłaszcza gdy nie wymagają one ściśle kontrolowanych warunków. Jednak najczęściej takie obiekty są wykorzystywane przez firmy e-commerce, szczególnie te działające na szeroką skalę – automatyczny magazyn wysokiego składowania zapewnia znaczne przyspieszenie procesów logistycznych, choćby tych związanych z kompletacją setek zamówień każdego dnia.
Korzystają z nich również biznesy z obszaru logistyki 3PL – właściwie wszystkie nowoczesne centra logistyczne działające w modelu B2B korzystają z hal wysokiego składowania. To jednak nie wszystko. Taka powierzchnia może być odpowiednia dla inwestorów z wielu branż – począwszy od przemysłu, przez automotive, aż po farmację, technologię i elektronikę, a nawet dystrybucję produktów spożywczych.
Czytaj również: Jak wybrać magazyn dla e-commerce? Wskazówki od ekspertów Platis
Warto jednak pamiętać o istotnej kwestii: wynajem magazynu wysokiego składowania opłaca się wówczas, gdy ma się do przechowania dużą ilość towaru. Przy prowadzeniu działalności na mniejszą skalę lepiej rozważyć bardziej tradycyjny obiekt. Przykład? Mniejsze sklepy e-commerce, które chcą samodzielnie zarządzać logistyką, mogą się zdecydować na wynajem magazynu w centrum miasta. Takie obiekty sprawdzą się też na potrzeby lokalnej dostawy towarów zamówionych przez Internet czy na prowadzenie niewielkiego składu materiałów budowlanych.
Zainteresuje Cię również: Magazyny cross-dock – czym się różnią od tradycyjnych i jaka jest ich rola w logistyce ostatniej mili
Wynajem czy budowa magazynu wysokiego składowania?
Koszty budowy magazynu wysokiego składowania są potężne. To inwestycja liczona zazwyczaj w milionach złotych, która opłaca się tylko największym. Taka sytuacja nie oznacza jednak, że nie możesz skorzystać z możliwości, jakie daje taki obiekt – powierzchnię w nim można wynająć.
Ile kosztuje wynajem magazynu wysokiego składowania? Trudno wskazać stawkę w jednoznaczny sposób. Będzie ona uzależniona m.in. od:
- lokalizacji i wyposażenia magazynu wysokiego składowania,
- dostępności powierzchni,
- wielkości wynajmowanej powierzchni,
- czasu, na jaki będzie zawarta umowa;
- skuteczności prowadzonych negocjacji.
W Polsce przeciętna stawka czynszu bazowego najmu za metr kwadratowy mieści się w przedziale od ok. 4,5 EUR do 7,5 EUR. Najdrożej jest w Warszawie, najniższe stawki są w Poznaniu. Co ciekawe, do „tańszych” lokalizacji zaliczają się też okolice Łodzi i Gorzowa, gdzie wskaźnik powierzchni niewynajętej oscyluje wokół 10%, co wpływa na większą konkurencyjność cen.
Szukasz magazynu wysokiego składowania na wynajem w Łodzi lub okolicach? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepszą przestrzeń do rozwoju biznesu.