Gdy wziąć pod uwagę kryteria podziału magazynów, na pierwszy plan wysuwają się właśnie ich klasy. Co różni magazyny klasy A i B?
Magazyny klasy A to nowoczesne obiekty, które powstały z myślą o sprostaniu współczesnym przedsięwzięciom logistycznym oraz przemysłowym. Spełniają rygorystyczne wymogi – zarówno lokalizacyjne (odległość od szlaków komunikacyjnych mniejsza niż 10 km), jak i związane z bezpieczeństwem, a przede wszystkim parametrami technicznymi. Wymagane są m.in.:
- minimum jeden dok załadunkowy / rozładunkowy na 500 m przy lokalizacji obiektu w przestrzeni miejskiej i jeden na 1000 mkw. w przestrzeni podmiejskiej,
- wysokość obiektów: minimum 10 m,
- rozstaw siatki słupów: 12×24 m lub 12×22,5 m,
- obecność tryskaczy i czujników dymu,
- dobra wentylacja i ogrzewanie,
- infrastruktura teleinformatyczna.
Magazyny klasy B to najczęściej starsze, postindustrialne przestrzenie fabryczne, które zostały na nowo zaadaptowane na przestrzeń przemysłową. Z tego względu mają pewne ograniczenia architektoniczne. Problemem bywają dość gęsto rozstawione słupy, a także brak odpowiedniej liczby doków czy „zamknięta” struktura. Jednak zaletą takich obiektów może być m.in. dobra lokalizacja – blisko centrów miast – jak również często niższa cena.
Warto jednak zaznaczyć, że obecnie ceny wynajmu wielkopowierzchniowych magazynów klasy A i B są zbliżone. Jeśli zależy nam na magazynie o powierzchni przekraczającej 1000 mkw., zdecydowanie warto zainteresować się obiektem w wyższym standardzie. Różnica kosztów będzie niewielka, a komfort użytkowania – zdecydowanie większy.