Biuro w stylu industrialnym może stać się wyjątkową wizytówką dla Twojego biznesu. Wysokie stropy, surowe wykończenie ścian, przestrzenność – wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat. Taki, który sprzyja kreatywnej pracy i wywiera dobre wrażenie na klientach i kontrahentach. Zastanawiasz się nad wynajmem takiego obiektu? Zobacz, dlaczego warto i na co zwracać uwagę przy wyborze miejsca idealnego.
Loftowe biuro – czyli jakie?
Styl loftowy i industrialny są do siebie bardzo zbliżone, a korzenie obu sięgają do postindustrialnych rozwiązań wnętrzarskich w USA. To właśnie tam, a dokładniej w nowojorskim SoHo, w dobie kryzysu gospodarczego, zaczęto przekształcać zamknięte magazyny i fabryki w przestrzenie mieszkalne, a następnie biurowe. O ile w latach 50. XX wieku była to konieczność, o tyle z czasem styl loftowy stał się wyznacznikiem gustownego designu i rozpowszechnił się niemal na całym świecie. Dziś jest wykorzystywany nie tylko przy aranżacji mieszkań, ale także lokali biurowych.
Loftowe biura to obiekty o wyjątkowym charakterze. Ich najważniejsze cechy to:
- duże, otwarte przestrzenie, w których z łatwością można ulokować biuro open space,
- surowość wnętrza, przejawiająca się np. pozostawieniem niewykończonych ścian z odsłoniętym betonem lub czerwoną cegłą,
- wysokie sufity, na których często są widoczne elementy instalacji wentylacyjnej i oświetlenie w fabrycznym stylu,
- wielkie okna.
Biuro loft w budynku pofabrycznym, kamienicy czy nowoczesnym biurowcu?
Klasyczne i najbardziej pożądane przez inwestorów biura w stylu loft najczęściej powstają w budynkach pofabrycznych. Biuro o takiej aranżacji można wynająć również w nowoczesnym obiekcie biurowym, który został wystylizowany na loft, bądź w kamienicy. Zobacz, z jakimi zaletami i wyzwaniami wiąże się każda z tych opcji.
Biuro industrialne w obiektach pofabrycznych
Biura loftowe w budynkach pofabrycznych cieszą się największą popularnością. Takich powierzchni nie brakuje choćby w Łodzi, ale… popyt na nie jest ogromny. Nic dziwnego. To prawdziwe perły “z duszą”! Rewitalizacja starych fabryk zakłada dążenie do osiągnięcia pełnej synergii historycznego klimatu przestrzeni i obecności udogodnień typowych dla nowoczesnej architektury wnętrz. Zachęca także lokalizacja biur tego typu. Usytuowane zwykle w centrach miast, gdzie powstanie nowych inwestycji deweloperskich jest często niemożliwe, zdecydowanie podnoszą prestiż przedsiębiorstwa, które zdecyduje się skorzystać z takiego rozwiązania.
Ze względu na ogromne zainteresowanie wyzwaniem związanym z wynajmem biura w takim obiekcie może być… znalezienie dostępnej przestrzeni. Warto zatem skorzystać z pomocy doradców specjalizujących się w wynajmie nieruchomości – często jako pierwsi dostajemy informacje o tym, że pojawił się nowy lokal do wynajęcia.
Skąd popularność postindustrialnych budynków? Najważniejsze przyczyny to:
- autentyzm – biura industrialne w oryginalnych budynkach fabrycznych w największym stopniu oddają niepowtarzalny klimat tej przestrzeni i są żywym świadectwem historii,
- wyjątkowo duża przestrzeń – obiekty, które wcześniej były wykorzystywane jako magazyny czy hale fabryczne, mają wysokie stropy i duże okna oraz, co szczególnie istotne, dużą powierzchnię, na której z łatwością można zaaranżować nowoczesny open space;
- nietuzinkowe wykończenie wnętrz – odsłonięta cegła, stylowe belki stropowe, surowe elementy stalowe… to wszystko robi wrażenie, zwłaszcza w zestawieniu z nowoczesnymi dekoracjami.
Należy przy tym podkreślić, że obiekty pofabryczne, w których tworzy się biura loftowe, są doskonale przystosowane do nowej funkcji. Dlatego – pod warunkiem, że wybierze się wysokiej klasy lokal – nie ma obawy np. o problemy z wentylacją czy ogrzewaniem. To miejsce, w którym można urządzić nowoczesne i niezwykle wygodne biuro z klimatem.
Biuro industrialne w nowym obiekcie
Z uwagi na dużą popularność biur loftowych deweloperzy tworzący nowe obiekty coraz chętniej korzystają z tego stylu aranżacji, dopasowując go do industrialnych wymogów. Obiekty stylizowane na lofty zdecydowanie nie mają jednak tak autentycznego klimatu. Zdarza się także – choć nie jest to regułą – że czynsz najmu jest wyższy niż w obiekcie pofabrycznym.
Biuro w stylu loft w kamienicy
Z naszego doświadczenia wynika, że loftowe biura w kamienicy cieszą się najmniejszą popularnością. Dzieje się tak z kilku powodów:
- brak tutaj wind,
- trudno jest znaleźć miejsca parkingowe dla pracowników i gości (zwłaszcza gdy kamienica znajduje się w centrum miasta),
- często pojawia się problem z montażem klimatyzacji, a także z utrzymaniem optymalnych warunków termicznych, a koszty ogrzewania są wysokie,
- zdarzają się problemy z wilgocią.
Oczywiście nie oznacza to, że nie da się znaleźć loftowego biura w kamienicy, które jest atrakcyjnym biznesowo obiektem. Przestrzenie pofabryczne stwarzają jednak znacznie więcej możliwości i z reguły są o wiele bardziej funkcjonalne.
Na co zwrócić uwagę, wynajmując biuro w stylu loftowym?
Poza kwestią powierzchni czy dostępnego wyposażenia, warto zwrócić uwagę na dwie istotne sprawy. Są to:
- wentylacja budynku i jego ogrzewanie – wysoki komfort zapewni obecność wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji,
- akustyka – problematyczne mogą być drewniane stropy, przez które często przenikają dźwięki z sąsiednich biur, np. rozmowy czy odgłosy obcasów.
Jeśli szukasz atrakcyjnego biura loftowego w Łodzi, skontaktuj się z nami. Dysponujemy zróżnicowaną ofertą lokali w stylu industrialnym, a nasi specjaliści pomogą Ci wybrać ten, który spełni oczekiwania Twoje i Twojego zespołu. Zapraszamy!